15

Şub 2015

Ali Dağı

Ali Dağı

Bloğumda paylaştığım ilk yazımı, sık sık yürüyüş yaptığım Ali Dağı üzerine yazmak istedim.

Ali Dağı

Ali Dağı

Ali Dağı, Talas İlçenin güneydoğusunda, 2000 metre yükseklikte, Erciyes Dağı‘nın püskürtmesi sonucu oluşan volkanik bir dağdır. Birbirine yakın üç zirveden oluşan Ali dağının orta kısmında bir çukurluk vardır.

Ali Dağı zirveler

Ali Dağı zirveler

Dağın, Doğu istikametinde bulunan en büyük zirvede, Role istasyonu ve antenleri vardır. Koruma altında bulunan ve güvenlik bölgesi olarak ayrılan bu tepeye, görevlilerin haricinde çıkılması yasaktır.

Endürlük istikametine bakan güney kısmındaki tepede, Evliya Çelebi tarafından, Hezarfen’den  önce “ilk uçan Türk” diye nitelenen Ahmed Tayeranî (Hz. Ahmed-i Tayrani)’nin mezarı bulunmaktadır.  Halk arasında “şeyh” olarak anılan Ahmet Tayerani’nin, hayatta iken gökte uçtuğunun görülmesi nedeni ile Tayerani adını aldığı rivayet edilmektedir.

Ahmet Tayerani

Ahmet Tayerani

Dağın kuzey istikametindeki zirvede ise, Talas Belediyesi tarafından yapılan Yamaç Paraşütü pisti bulunmaktadır. Dağın en popüler zirvesi olan bu zirve aynı zamanda doğa sporcularının da uğrak yeridir.

Ali Dağı Yamaç Paraşütü

Ali Dağı Yamaç Paraşütü

Kayseri’deki Doğa sporcularının ağırlıklı olarak seçtiği yürüyüş alanlarının başında Ali Dağı gelir. Zorluk sevilerine göre toplam 3 adet yürüyüş parkuru vardır.  Ağırlıklı olarak, Endürlük yolundaki, Ali Dağı yol ayrımına kadar araçla gelinip bu noktada araçlar park edildikten sonra, ortalama 6 km uzunluğundaki  araç yolu takip edilerek Paraşüt pistinin bulunduğu zirveye çıkılır. Müteakiben aynı yoldan dönülür. Çıkış yolu daha kısa olmasına rağmen dik ve zorlu olan diğer bir parkurda Mesire alanı istikametindeki patika yoldur. Üçüncü yürüyüş parkuru ise 2014 Yılında Talas Belediyesi tarafından açılan  ve fazla eğimi olmayan en kolay parkurdur.


Ali Dağı Yürüyüş Pistleri

Ali Dağı Yürüyüş Pistleri


Ali Dağı ismini bugünkü Kırgızistan’da bulunan tarihî Talas şehrinden buraya göçen Türklerin, eski şehirlerindeki dağların ismini vermiş olduğu düşünülmektedir. Zira bugün de Kırgızistan’daki Talas’ın bitişiğinde Aladağlar bulunmakta olup bu dağlara Ali Dağı denilmektedir.
 • Reply

  Ahmet TOK

  21 07 2015

  Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Ali dağı için böyle kısa ama bir çok konuyu aydınlatan yazı görmedim. Teşekkürler

  • Reply

   icetiner

   28 07 2015

   Rica ederim Ahmet bey, bir faydamız oldu ise ne mutlu bize.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 1 =